کمبود ویتامین ها و تاثیر آن بر یادگیری

کمبود ویتامین ها و تاثیر آن بر یادگیری

ویتامین ها در کنترل و بهبود وضعیت بخش های مختلف بدن موثرند. این مواد مغذی می توانند سلامت شما را تضمین کرده و در زمینه های مختلف اوضاع تان را بهبود دهند. از طرفی کمبود ویتامین های مختلف می تواند دردسرهای مختلفی ایجاد کند. یکی از عوارض کمبود ویتامین ها تاثیرات آن در قدرت یادگیری شماست. در ادامه با آی کنکوری همراه باشید

کمبود ویتامین B12: کمبود این ویتامین می تواند سبب کم خونی یا احساس ضعف و حافظه ضعیف، کاهش وزن، اختلالات روحی و اختلالات سیستم خون رسانی و افسردگی شود.

مواد معدنی مثل ید، آهن و منیزم در سیستم عصبی تاثیرات زیادی دارد. تاثیر ید به قدری است که حتی کمبود آن در دوران بارداری می تواند سبب عقب ماندگی ذهنی نوزاد شود.

با کمبود آهن چون دیگر خون رسانی به سلول ها دیگر به درستی انجام نمی شود عوارضی مثل خستگی، ضعف حافظه، بی حالی و همچنین کاهش قدرت یادگیری و یا عصبانیت و بی اشتهایی اتفاق می افتد.

کمبود ویتامین C: کمبود این ویتامین می تواند سبب مشکلات جسمی و علائم افسردگی و خستگی بیش از حد و بروز ناگهانی رفتارهای عصبی و هیجانات زیاد شود. با مصرف این ویتامین می توانید برای رفع بی خوابی و یا کاهش اضطراب تان یک قدم مثبت بردارید.

کمبود ویتامین B1: کمبود این ویتامین سبب علائمی مثل بداخلاقی، افسردگی، کاهش حافظه و همچنین کاهش تمرکز و احساس خستگی شود.

کمبود ویتامین B3: کمبود این ویتامین می تواند تاثیرات مهمی مثل زوال عقل یا حتی مرگ داشته باشد. علائم سطحی تر آن اضطراب، پریشانی های روحی و افسردگی است.

کمبود ویتامین B5 یا اسید پانتوتنیک می تواند سبب علائم روحی مثل بی خوابی، خستگی زیاد، افسردگی و جنون شود.
کمبود ویتامین B6: این ویتامین تاثیر زیادی در متابولیسم مواد پروتئینی دارد و کمبود آن سبب علائم جنون و افسردگی می شود.

کمبود اسید فولیک: علائمی مثل پریشانی، بی خواب یو فراموشی و گیجی دارد.

کمبود ویتامین B12: این ویتامین برای خون سازی و تشکیل فعالیت های مناسب سلول های عصبی لازم است. این ویتامین فقط در غذاهای حیاتی بوده و کمبود آن سبب رفتار های جنون آمیز مثل هذیان گفتن و رفتار های بیمار گونه می شود.

کمبود روی: کمبود این ویتامین تمرکز و یادگیری شما را کاهش می دهد.

نویسنده مطلب: مدیر سایت

پاسخ دهید

نشانی پست‌الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.