تغذیه کنکوری ها در ماه رمضان

تغذیه کنکوری ها در ماه رمضان

 

تغذیه کنکوری ها در ماه رمضان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شاید این سوال بسیاری از کنکوری های روزه دار باشد که در ماه رمضان چه مواد غذایی در سحر و پس از افطار مصرف کنند تا هم دچار افت قند خون و کمبود انرژی نشوند و هم بازده مطالعه شان کاهش نیابد. در ادامه به توضیح مطالبی می پردازیم که می تواند پاسخگوی سوال آن ها باشد.

 

نکات تغذیه ای برای کنکوری ها در ماه رمضان

 

رعایت نکات تغذیه ای، جهت مطالعه مفید کنکوری ها در ماه رمضان بسیار موثر است. یکی از مهم ترین نکات این است که در تغذیه ماه رمضان در دوران حساس جمع بندی کنکور سراسری، حتما سه وعده غذایی افطار، شام و سحری را در برنامه غذایی خود داشته باشید.

اما سایر نکات تغذیه ای مهم برای کنکوری ها در ماه رمضان عبارتند از:

 

۱- تغذیه کنکوری ها در ماه رمضان- وعده سحری

به دلیل حذف دو وعده غذایی صبحانه و نهار از وعده های غذای اصلی، غذاهای مناسب سحری و افطار از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. تغذیه کنکوری ها در ماه رمضان، هنگام سحر و افطار باید به گونه ای باشد که تقریبا تمام نیاز بدن آنها را تامین نماید.

 

کربوهیدرات های پیچیده مانند غلات سبوس دار (برنج، جو، جو دوسر، نان)، لبنیات، حبوبات، میوه و سبزیجات مصرف نمایید. زیرا این مواد غذایی ذخایر قندی را به تدریج آزاد می کند و آب بدن دیرتر از بین می رود. همچنین به دلیل ماندگاری کربوهیدرات تا ۸ ساعت در دستگاه گوارش فرد دیرتر احساس گرسنگی می کند.

 

غذاهای پرفیبر مانند میوه ها، سبزیجات، غلات، حبوبات، آرد و گندم سبوس دار در طول ماه رمضان به دلیل هضم آرام و جذب تدریجی و دادن احساس سیری طولانی مدت به دانش اموز و داوطلب کنکوری، توصیه می شود.

از تنقلات سالم مانند مغزهای آجیل مانند فندق، پسته، بادام و … استفاده نمایید.

غذاهای سرخ شده باید به مقدار کم مصرف شوند، زیرا باعث سوء هاضمه، سوزش سردل و تشنگی بیشتر در طول روز می شوند. همچنین باید از مصرف پروتئین هایی نظیر کباب که باعث تشنگی بیشتر کنکوری ها در ماه رمضان می شود، اکیداً جلوگیری شود.

 

۲- تغذیه کنکوری ها در ماه رمضان- وعده افطار

انتخاب غذای مناسب با حجم سبک برای تغذیه کنکوری های روزه دار هنگام افطار، باعث می شود بتوانند با مصرف مواد غذایی مغذی بیشتر و مایعات کافی تا قبل از خواب به خوبی از عهده روزه داری همزمان با مطالعه بربیایند.

 

برای آغاز افطار بهتر است از نوشیدنی های گرم مانند آب جوشیده ولرم که سبب سم زدایی از دستگاه ادرار و تنفس، چای کمرنگ و شیر گرم به همراه قندهای طبیعی مانند خرما و کشمش استفاده نمایید. پس از آن مصرف مواد غذایی مانند نان و پنیر و سبزیجات، فرنی، شیربرنج و یا مقدار کمی مغز نظیر گردو و پسته و تخم مرغ آب پز گزینه ی مناسبی هستند.

 

افطار را ساده و سبک میل نمایید. زیرا افطار با حجم کم باعث مصرف بیشتر میوه ها، سبزیجات و تنقلات سالم در طول شب می شود.

استفاده از قند های ساده نظیر شکلات، زولبیا، بامیه و شکر باید به حداقل برسد. زیرا که بلافاصله انسولین زیادی ترشح می شود و با انجام فعل و انفعالاتی در بدن منجر به گرسنگی و تشنگی بیشتر در طول روز می شود.

مصرف ۸ لیوان آب و مایعات به مرور پس از افطار تا زمان خواب

مصرف آب، شربت خاکشیر، میوه های آبدار در فاصله افطار تا سحر

پرهیز از مصرف مواد غذایی حاوی شکر و کافئین مانند نوشابه، چای و قهوه به دلیل از دست دادن آب بدن

 

۳- تغذیه کنکوری ها در ماه رمضان- وعده شام

حدود دو ساعت بعد از افطار ساده و سبک، صرف وعده شام توصیه می شود. وعده شام در ماه رمضان می تواند شامل نان، غلات، سبزیجات، لبنیات کم چرب و گروه گوشت باشد.

 

چگونه در ماه رمضان درس بخوانیم؟

 

سوال چگونه در ماه رمضان درس بخوانم، ذهن بسیاری از داوطلبان را درگیر کرده است و برخی از آن ها به دلیل عدم برنامه ریزی صحیح درسی، گرسنگی، خستگی و گرمای هوا قید روزه گرفتن را می زنند و یا اگر روزه می گیرند به دلیل کمبود وقت و انرژی، تعداد ساعات و کیفیت مطالعه داوطلبان و ودانش آموزان کنکوری به شدت افت می کند. اگر داوطلبان به چند نکته که در ادامه به آن ها می پردازیم توجه نمایند می توانند به درستی و باکیفیت خوب به مطالعه دروسشان بپردازند.

 

داوطلبان کنکوری در ماه رمضان می توانند ساعات مطالعه و خواب خود را جابجا کنند. پس از خوردن سحری تا ظهر درس بخوانند و ساعات خواب و استراحت را به بعد از ظهر تا افطار موکول کنند.پس از اینکه یک افطاری سبک خوردند، و میزان گلوکز خون آنها افزایش پیدا کرد شروع به مطالعه نمایند و همچنین در حین مطالعه، محدودیتی برای مصرف تنقلات سالم نداشته باشند. زمان استراحت بین درسی را پس از افطار، کاهش دهند تا بتوانند از حداکثر توان و انرژی خود برای مطالعه بهره ببرند. خواندن دروس تخصصی و دشوار را بعد از خوردن سحری آغاز نمایید و هنگامی که خسته و گرسنه هستید دروس سبک تر مانند دروس عمومی را مطالعه کنید.

 

 

۳gaam.com

Post Author: مدیر سایت

مهناز کلنگی خواه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.