ویژگی‌های یک افطار مناسب در ماه مبارک رمضان

ویژگی‌های یک افطار مناسب در ماه مبارک رمضان

 

در ماه رمضان به دلیل تحمل گرسنگی و تشنگی در طول روز باید طوری افطار کنیم که دچار مشکل نشویم.

 

معمولا برای وعده افطاری، تمایل زیادی به نوشیدنی‎ها و خوردنی‎های ماه مبارک رمضان داریم و بیشتر افراد بلافاصله بعد از اذان، به خوردن انواع خوراکی‌ها هجوم می‌برند تا گرسنگی و تشنگی را جبران کنند.

 

خوردن زیاد انواع مواد غذایی و مایعات در افطار، منجر به بروز مشکلاتی در معده می‌شود که برای سلامتی بسیار خطرناک است، اما با مدیریت زمان و مقدار مناسب افطار می‌توان از بروز مشکلات و خطرات سلامتی پیشگیری کرد.

 

بهترین زمان افطار سبک، بلافاصله بعد از اذان است. به دلیل اینکه ماه رمضان با فصل گرما و تحمل ساعت‌های طولانی مصادف است، باید افطار از شام حدود یک ساعت فاصله داشته باشد و باید به صورت ۲ وعده جداگانه در نظر گرفته شوند، اما متاسفانه بسیاری از افراد در همان وعده افطار، یک وعده کامل و به مقدار زیادی خوراکی مصرف می‌کنند که کاری بسیار اشتباه است.

 

مضرات افطار زیاد و سنگین

 

افطار سنگین، باعث ایجاد مشکلات گوارشی خواهد شد و در نتیجه افراد احساس سنگینی کرده و توان انجام فعالیت‎ها را از دست می‌دهند، همچنین پرخوری در افطار باعث کاهش کارایی، چاقی و اضافه وزن می‌شود. تاکید بر این است که میزان وعده‌های غذایی با دیگر ایام سال یکسان باشد، با این تفاوت که جای “صبحانه، ناهار و شام”، را در ماه رمضان “سحری، افطار و شام” می‌گیرد.

 

اگر افراد بعد از افطار کردن تا ساعاتی از شب بیدار هستند، یک میان وعده مقوی مثل آجیل یا … نیز در نظر بگیرید.

 

 نوشیدن آب گرم و ولرم، شیر گرم و یا چای کمرنگ، شیرینی‌های طبیعی مثل ۲ تا ۳ عدد خرما، کشمش، توت خشک و…، چند لقمه نان و پنیر و سبزی یا نان و پنیر و گردو، یک کاسه کوچک سوپ، آش رقیق، حلیم کم چرب، فرنی، شیربرنج، نشاسته و… را از جمله موارد مناسب برای افطار هستند.

 

مصرف زیاد زولبیا و بامیه ممنوع

 

زولبیا و بامیه یکی از شیرینجات مورد علاقه افراد در ماه رمضان است. این نوع شیرینی طرفداران زیادی دارد،، اما باید توجه داشته باشیم که مصرف بی رویه این شیرینی محبوب، می‌تواند سبب ابتلا به دیابت، سوء هاضمه، اضافه وزن و چاقی شود.

 

توصیه ما این است که بخاطر مضرات زولبیا و بامیه در طول ماه رمضان، ۲ تا ۳ بار و به عبارتی دیگر هفته‎ای یکبار از آن مصرف کنیم.

 

برخلاف زولبیا و بامیه که فقط شیرین هستند و بدون فایده، خرما بخاطر داشتن قند طبیعی، قند مورد نیاز بدن را تامین می‎کند و به دلیل داشتن سدیم و مواد معدنی، باعث تامین نمک و املاح موردنیاز بدن می‌شود، اما باز هم توصیه ما این است که خرما و شیرینی‎های طبیعی به دلیل مسائل مزاج شناسی، به مقدار کم مصرف شوند، زیرا مصرف زیاد خرما، باعث احساس سیری و تمایل نداشتن به خوردن شام می‎شود.

 

با رعایت نکات افطار و استفاده از مواد غذایی مفید به راحتی می‌توان از بروز مشکلات داخلی پیشگیری کرد. اما در ممنوعات افطار شدیدا توصیه می‎شود از خوردن مواد غذایی سرد، آب سرد، نوشابه‌های گازدار، غذا‌های غلیظ و حجیم، قهوه و… جدا خودداری شود.

 

yjc.ir

Post Author: مدیر سایت

مهناز کلنگی خواه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.