با این دیسک روی آب حرکت کنید

با این دیسک روی آب حرکت کنید

 

کمپانی ژاپنی «یانمار» که بیشتر به خاطر موتورهای دیزلی و ابزار آلات کشاورزی روباتیک اش شناخته می شود اقدام به ساخت یک وسیله حمل و نقل آبی شخصی به نام ویبو (Wheeebo) برای حرکت روی آب کرده است.

 

ویبو بیشتر شبیه یک دیسک ضخیم شناور است که کاربر روی آن می ایستد. اگرچه این وسیله قرار است سال آینده عرضه شود، هنوز برایش قیمتی در نظر گرفته نشده است.

 

ویبو قرار است تا سال ۲۰۲۰ به صورت عمومی عرضه شود

برای حرکت روی آب با این وسیله تنها کاری که لازم است ایستادن روی آن و مایل شدن به سمتی است که می خواهید به طرفش حرکت کنید. دستگاه با استفاده از سنسورهایی که در آن تعبیه شده این حرکات را تشخیص می دهد و با استفاده از موتورهای الکتریکی به آن جهت حرکت می کند. شرکت یانمار گفته برای حرکت روی آب زیر دیسک پره هایی تعبیه کرده اما مشخص نشده این موتور خودش می چرخد یا ساز و کار دیگری مسئول حرکت در جهات مختلف است.

 

کنترل سرعت نیز توسط ریموت کنترل بی سیم انجام میشود و دو حالت بیشتر ندارد. حداکثر سرعت حرکت روی آب این وسیله هم از راه رفتن عادی روی زمین یا ۵٫۶ کیلومتر بر ساعت تجاوز نمی کند. قدرت لازم توسط باتری های نیکل هیدروژن تامین می شود که به گفته سازنده این نوع باتری ها با اینکه در مقایسه با باتری های لیتیوم یون قدرت کمتری تولید می کنند؛ عمر طولانی تری دارند. ویبو با یک بار شارژ کامل ۶۰ دقیقه قابل استفاده است.

 

گفتنی است تنها در آب های آرام می توان از آن استفاده کرد اما محدودیتی برای حرکت در آب های شیرین یا شور وجود ندارد. ویبو بسته به وزن و نوع استفاده ی مصرف کننده در دو اندازه با قطر ۱۴۰ و ۱۵۰ سانتی متری قابل سفارش خواهد بود.

 

منبع: New Atlas

Post Author: hassan

hassan

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.